مقاله

  • خانه
  • بیزینس کوچینگ چیست و چه انتظاراتی باید از یک بیزینس کوچ داشته باشیم؟
بیزینس کوچینگ چیست و چه انتظاراتی باید از یک بیزینس کوچ داشته باشیم؟
بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ چیست و چه انتظاراتی باید از یک بیزینس کوچ داشته باشیم؟

بیزینس کوچینگ و تعریف آن

بیزینس کوچ به افرادی گفته می شود که خودشان معمولا کارآفرینانی با تجربه و ماهر هستند که یا در حال حاضر یک کسب و کار مخصوص به خود را اداره می کنند و یا در گذشته سابقه اداره موفقیت آمیز یک کسب و کار را داشته اند و در حال حاضر تصمیم گرفته اند از استعداد خود در جهت راهنمایی و کمک کردن به کسب و کارهای دیگر استفاده کنند.

آن ها کمک می کنند تا هر کسب و کاری بهترین مسیر برای رسیدن به اهداف مشخص شده را انتخاب کند.

پیشنهاد سایت:

دانلود کتاب قدرت باور در کسب و کار


اطلاعات و منابع زیادی در فضای مجازی برای راه اندازی یک کسب و کار موفق وجود دارد اما هیچ کدام از آن ها مخصوص کسب و کار شما نوشته نشده اند و به همین دلیل شاید در ابتدا بتوانند یک چشم انداز کلی برای شما ایجاد کنند اما در نهایت هیچ یک نمی توانند به صورت جزئی برای کسب و کار شما مفید واقع شوند.

برای درک بهتر به این مثال جالب توجه کنید.

 یک فرد زمانی که می خواهد نواختن یک ابزار خاص موسیقی را یاد بگیرد با استفاده از یک معلم خصوصی نتیجه گیری بسیار بهتری نسبت به استفاده از محتواهای آنلاین خواهد داشت. چرا؟

 زیرا معلم خصوصی با مشاهده عملکرد فرد و درک نقاط ضعف و قوت وی، به پیشرفت او کمک کند. در زمینه های ورزشی نیز شرایط به همین شکل است و نمی توان نسبت به نقش چشمگیر کوچ و مربی چشم پوشی کرد.

حال با تعمیم این مثال به دنیای کسب و کار که وجود مربی باعث رشد و قرار گرفتن در مسیر موفقیت می شود، هر کسب و کاری برای رسیدن به اهداف و پیشرفت و موفقیت به یک بیزینس کوچ نیاز دارد.

بیزینس کوچ ها از آنجا که سابقه به موفقیت رساندن یک کسب و کار را دارند با سختی ها و چالش های موفقیت به صورت کامل آشنایی دارند با راهنمایی و مشاوره های خود به پیشبرد اهداف شرکت کمک می کنند.

یک بیزینس کوچ چه کارهایی انجام می دهد؟

بیزینس کوچ هم نقشی نظارتی و هم نقشی آموزشی دارند. آن ها از یک طرف مهارت های مورد نیاز برای پیشرفت و رسیدن به اهداف را آموزش می دهند و از طرف دیگر نظارتی دقیق بر عملکرد و کارایی دقیق افراد در جهت اهداف تعیین شده دارند و نقاط ضعف و قوت آن ها را مشخص می کنند. در شرایط مختلف کاری سوالاتی برای افراد پیش می آید و بیزینس کوچینگ در چنین مواقعی بسیار کاربردی است و کوچ با توجه به تجربیاتی که دارد تمام تلاش خود برای راهنمایی و رفع ابهامات ذهنی افراد را به کار می گیرد.

برای بیزینس کوچینگ، فردی که مسئولیت کوچ کردن را بر عهده می گیرد ابتدا اقدام به شناخت کامل کسب و کار می کند. شرایطی مانند نوع مشتریان، وضعیت اقتصادی کسب و کار، حوزه فعالیت، سطح درآمدی، گستردگی کسب و کار و چالش هایی که این نوع کسب و کار با آن ها مواجه می شود از جمله شرایطی است که یک بیزینس کوچ در ابتدای شروع کار خود اقدام به یادگیری آن ها می کند.

پس از اینکه نسبت به تمام موارد موجود در کسب و کار آگاهی پیدا کردند با مدیر و فردی که مسئولیت اداره کسب و کار را دارند ارتباط برقرار کرده و تلاش می کنند دیدگاه او نسبت به شرکت و اهدافی که برای آن متصور است را واکاوی کنند.

همان طور که هر شرکتی شرایط خاص و ویژه خود را دارد، هر مدیر و مسئولی نیز دیدگاه های خاص و منحصر به فرد خود را دارد. به همین دلیل و در علم بیزینس کوچینگ تنها افرادی موفق هستند که علاوه بر شناخت کامل نسبت به شرایط کسب و کار نسبت به دیدگاه ها و تصورات مدیران نیز آگاهی کاملی دارند.

فردی که وظیفه بیزینس کوچینگ را دارد پس از کسب اطلاعات کامل نسبت به نوع کسب و کار و همچنین ایده ها و دیدگاه های مدیر شرکت، تلاش می کند تا یک مسیر و مجموعه ای از اهداف قابل دسترسی را به عنوان نتیجه ایده آل مشخص کند. این اهداف همان هایی هستند که باعث رشد و پیشرفت منطقی کسب و کار می شود.

در تمام این فرایندها، فردی که وظیفه بیزینس کوچینگ را دارد یک منبع با ارزش در اختیار صاحبان کسب و کار است و بهترین مشاوره ها را در اختیار آنان قرار می دهد.

نتیجه گیری به زبان ساده، بیزینس کوچ به هر شخص و کسب و کار کمک می کند که در مسیر رسیدن به اهداف مالی در بازه زمانی مشخص شده نزدیک شود و از انحرافات فاصله بگیرد

برگرفته از سایت جواد نظام دوست

جهت دریافت مشاوره ی کسب و کار، فرم درخواست مشاوره را پر کنید .